WordPress 4.0 Benny – co nowego?

Ostatnia wersja WordPressa była na tyle funkcjonalna i intuicyjna, że swobodnie mogłam się poruszać wewnątrz programu, dostosowując różne opcje do własnych potrzeb. Nie sądziłam, że w WordPressie 4.0. będzie zbyt wiele zmian. Przyznam, że spektakularnych innowacji nie wprowadzono, jednak tych kilka funkcji, jakie ma w sobie nowy WP Benny, z pewnością ułatwia i co ważne – przyspiesza pracę. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

1. Instalacja w Twoim języku

Tłumaczenia na różne języki były sukcesywnie dostosowywane. Jednym z celów twórców WP było od zawsze, wykreowanie takiej platformy, która służyłaby użytkownikom z całego świata, nie powodując przy tym bariery językowej.  Przetłumaczono nazwy wielu wtyczek, cech i opcji, co umożliwiało nie-anglojęzycznym użytkownikom sprawne posługiwanie się wszystkimi narzędziami programu. Wcześniej jednak proces instalacji odbywał się wyłącznie po angielsku. Teraz, użytkownik może wybrać sobie język z listy.

2. Lepiej zaplanowane wtyczki

2.plugins

Wtyczki są szczególnie ważne przy pracy z WP, bo dają możliwość personalizacji bloga czy strony, jaką tworzymy. Dawniej operowanie pluginami nie było zbyt funkcjonalne, zwłaszcza dla początkujących użytkowników. WP 4.0 wprowadził sporo pozytywnych zmian, usprawniając pobieranie wtyczek i zarządzanie nimi. Istnieje też możliwość zainstalowania innych, ciekawszych widgetów niż do tej pory. Pluginy na stronie instalacyjnej, ułożone w systemie kafelkowym, są dokładnie opisane – nazwa, opis, autor. Można też wyświetlić wskaźnik liczby pobrań, średnią ocenę czy inne dane dot. wtyczki zanim jeszcze ją ściągniemy. Aby uzyskać kompletne informacje, wystarczy kliknąć w link „więcej szczegółów”. Okno z detalami jest możliwe do wyświetlenia w każdym przypadku, nawet wtedy, gdy dany plugin jest niedostępny.

3. Funkcja podglądów osadzonych mediów (oEmbed Previews)

3.oEmbed previews

Edytor tekstowy jest jednym z najczęściej używanych narzędzi WP. Nowa wersja wprowadziła kilka uaktualnień. Jedną z najważniejszych są podglądy zamieszczanych w edytorze materiałów, np. filmów. Dawniej edytory z trudem mogły kopiować i wklejać URL treści zgodnej z oEmbed (np. video z YouTube’a). WP 4.0 dzięki oEmbed Previews umożliwia od razu wklejanie linku do edytora i automatycznie skanując go, pobiera powiązaną treść. Co ważne, można od razu podglądać wstawiony kontent, jeszcze podczas tworzenia wpisu – wcześniej nie dało się otworzyć video w wersji roboczej posta. Nowa funkcja okazała się dla mnie wyjątkowo przydatna.

4. Sprawne zarządzanie mediami

4.media library

WordPress 3.5 wprowadził kompletną przebudowę systemu zarządzania galerią. Nowa wersja programu niejako kontynuuje te ulepszenia. Bardzo funkcjonalne okazało się wcześniejsze wprowadzenie przeglądu miniatur multimediów (zamiast listy). W nowej wersji WP zoptymalizowano siatkę – thumbnails są większe i lepiej widoczne. Kliknięcie w jedną z miniatur, otwiera nam okno modalne  z informacjami dotyczącymi wybranego elementu. To umożliwia szybszą i łatwiejszą edycję, bez przekierowywania na inną stronę.

5. Panel API

5.api

Opcja dodawania widgetów była wprowadzona do customizera w WP 3.9. Utworzono wtedy osobne panele wewnątrz customizera (Wygląd). Narzędzia dostosowywania mają własny i zarządzanie widgetami również posiada swój oddzielny panel. Pozwala to wizualnie odseparować poszczególne elementy i zarządzać nimi osobno. Panel widgetów można też według uznania aranżować, przekładając kafelki do sidebaru, widocznego na stronie głównej czy poszczególnych podstronach. Ta innowacja była niezwykle funkcjonalna i cenna dla początkujących użytkowników. W nowym WP wprowadzono kolejny panel, który posłuży również beginnerom. Panel API to udogodnienie dla każdego, kto chce przekształcić lub stworzyć własną skórkę. Nie trzeba już prosić o pomoc profesjonalnego front-end developera, by stworzyć taki wygląd wymarzony wygląd strony. Developer API umożliwia zbudowanie własnych themes.